ناها به صورت طبیعی و گاهی به دست انسان‌ها ساخته می‌شوند که از نظر زیبایی و معنی و مفهوم، اسرار بسیاری در پشت آن‌ها نهفته است. با ما همراه باشید تا با برخی از این مکان‌ها و اسرار پشت آن‌ها آشنا شوید.

نقاط و بنا‌های یادبود عجیب زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارد. بعضی از آن‌ها از نظر تاریخی و علمی دانش ما را به چالش می‌کشند، چرا که دانشمندان در توضیح آن‌ها ناتوان هستند. بعضی از آن‌ها حتی به سختی توسط انسان‌ها لمس می‌شوند و به نوعی پر رمزو راز باقی می‌مانند.

۱۰. تونل درختی، میث (Meath)، ایرلند

میف (Meath)، یک تونل درختی که به طرز عجیبی در جنگلی قدیمی دابلین واقع شده است. ظاهر ترسناک و مرموز این تونل یادآور فیلم‌هایی چون ارباب‌حلقه‌ها است. در نزدیکی این تونل یک قلعه، ایوان، دانشگاه و تعدادی گورستان قرار دارد که مورد آخر حسی به مراتب ترسناک‌تر را در این تونل القا می‌کند.

wpid-tunnel_meath_ireland.jpg

wpid-tunnel_meath_ireland2.jpg

۹. لاس‌پوزاس (LasPozas)، زیلیتلا ( Xilitla)، مکزیک

پارک لاس‌پوزاس توسط ادوارد جیمز به سبک سورئال در جنگلی بارانی ساخته شده است. سازه‌هایی که مثل خرابه‌های یک ساختمان به نظر می‌رسند با طبیعت زیبا ترکیب شده‌اند و احساس بودن در سرزمین عجایب متروکه را به بیننده القا می‌کنند.

wpid-xilitla2.jpg

wpid-xilitla.jpgwpid-mexico2.jpg

wpid-mexico3.jpg

۹. سِنِتوس (Cenotes)، مکزیک

گودال‌های طبیعی عمیق زیادی در مکزیک یافت می‌شوند. بسیاری از این گودال‌ها توسط مایان‌ها به عنوان مکانی مقدس استفاده می‌شدند، اما امروزه به خاطر زیبایی قانع کننده و ارزش فرهنگی که دارند توریست‌های زیادی را جذب خود می‌کنند. گودال سنتوس از این دست مکان‌ها است که زیبایی خاصی دارد.

wpid-cenotes.jpg

wpid-cenotes2.jpg

۷. مسیر مسابقه‌ی پلایا، کالیفرنیا، ایالات متحده

دریاچه‌ی خشک در دل دره‌ی مرگ به خاطر sailingstones (سنگ‌هایی که حرکت می‌کنند_قایقرانی سنگ‌ها) مشهور است. این سنگ‌ها به شکل عجیب و مرموزی به اطراف حرکت می‌کنند و ردپای خود را برجای می‌گذارند. طبق نظریه‌های محبوبی این سنگ‌ها بر اثر وزش باد قوی پس از اینکه باران سطح زمین را لغزنده می‌کند به حرکت در می‌آیند.

wpid-sailing2.jpg

wpid-sailing.jpg

wpid-sailing3.jpg

۶. کوه برومو (Bromo)، جاوای شرقی، اندونزی

آتشفشان مرتفع کوه برومو با ۲,۳۲۹ متر ارتفاع هنوز فعال است و به طور منظم خاکستر به بیرون پرتاب می‌کند. چشم‌انداز کلی این آتشفشان بسیار چشم‌گیر و غیر معمول است.

wpid-mount_bromo2.jpgwpid-mount_bromo.jpg

Bromo-8

۵. استون‌هنج، ویلت‌شایر (Wiltshire)، انگلستان

بنا‌ی ماقبل تاریخی استون‌هنج ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده‌ است. دانشمندان درباره‌ی چگونگی حرکت این مونولیف‌های بزرگ در حال جستجو و بررسی هستند. همچنین در مورد مردمی که این بنا را ساخته‌اند اطلاعات کمی در دسترس است. این بنا تاکنون الهام بخش داستان‌های زیادی بوده است. آسمان شب در این نقطه بسیار زیباست.

wpid-wiltshire.jpg

wpid-wiltshire2.jpg

۴. اوگاشیما، ژاپن

دهانه‌ی آتشفشانی اوگاشیما در دریای فیلیپین واقع شده، اما ظاهرا دهانه‌ی کوچک‌تری نیز از این آتشفشان در وسط جزیره قرار گرفته است. محیط و چشم‌انداز این جزیره با پارک ژوراسیک مقایسه می‌شود.

wpid-aogashima2.jpg

wpid-aogashima.jpg

۳. فواره‌های آب گرم، نوادا، ایالات متحده

فواره‌های آب گرم نوادا در منطقه‌ی فلای رنچ واقع شده‌اند و به صورت تصادفی توسط انسان‌ها ساخته‌ شده‌اند. پس از حفاری‌های ناموفق در این ناحیه، مواد معدنی تحت فشار آب گرم زمین‌ بالا آمدند و چنین ساختار‌های زیبایی را شکل دادند. هنوز در مکان‌هایی خاص فواره‌ها در حال  شکل‌گیری و رشد هستند.

wpid-geyser.jpg

wpid-geyser3.jpg

۲. موآی، جزیره ایستر

مجسمه‌های مرموز معروف به موآی، توسط مردم Rapa Nui حجاری شده‌اند. این مجسمه‌های یکپارچه بین سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلادی ساخته‌ شده‌اند. البته دانشمندان از چگونگی ساخت و جابجایی مجسمه‌ها به این جزیره به اطمینان نرسیده‌اند و هنوز هم در حال تحقیق و مطالعه درباره‌ی آن‌ها هستند.

wpid-moai3.jpg

wpid-moai2.jpg

wpid-moai4.jpg

۱. خطوط نازکا، پرو

ژئوگلیف‌ها در خطوط نازکا  تصاویر مرغ‌های مگس‌خوار، عنکبوت‌ها، میمون‌ها، ماهی، کوسه‌ها، نهنگ‌های قاتل و مارمولک‌ها را کشیده‌اند و تصورات مردم درمورد ریشه‌ و واقعیت آن را برهم زده‌اند. طبق گفته‌های دانشمندان این خطوط توسط فرهنگ نازکایی  بین سال‌های ۴۰۰ تا ۶۵۰ میلادی برای اهداف مذهبی ساخته ‌شده‌اند. با این وجود نظریه‌های جایگزین زیادی این پدیده‌های عجیب را توضیح می‌دهند.

wpid-nazca_lines.jpg

wpid-nazca_lines2.jpg

آیا نقاط دیگری را می‌شناسید که این‌گونه هویتی عجیب داشته باشند؟ لطفا نظرات‌تان را با کجارو درمیان بگذارید.

منبع: placestoseeinyourlifetime