بهترین بازی های موبایل در نیمه اول سال ۲۰۱۶

 

در دومین قسمت از مقاله بهترین بازی‌های موبایل در نیمه اول سال ۲۰۱۶ نگاهی به ۱۶ بازی باقی‌مانده شامل Guild of Dungeoneering ،Hyperburner و Bulb Boy می‌اندازیم.

 

بهترین بازی‌های سبک استراتژی

subterfugeSubterfuge

یک بازی شدیدا استراتژی و برپایه‌ی زمان واقعی که در آن باید از طریق دیپلماسی با سایر بازیکنان در جهان ارتباط برقرار کنید. بازیکنان با استفاده از یک زیردریایی باید در اقیانوسی پهن‌آور برای کسب «نپتون»، یکی از منابع درون بازی تلاش کنند. در این میان دریافت پایگاه‌های بیشتر و ارتباط با سایر بازیکنان، شما را در رقابت سر بلند بیرون خواهد آورد. با توجه به تمرکز بازی برروی ارتباط و مهارت‌های دیپلماسی بدون شک باید به مقدار کافی -برای صحبت با دیگران- با انگلیسی آشنا باشید. به یاد داشته باشید به دلیل Real-time بودن بازی احتمال حمله «حتی در خواب»‌ نیز ممکن است.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

clash royaleClash Royale

یک بازی دیگر از خالق Clash of Clans، یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایل، سوپرسل باری دیگر با انتشار یک بازی خلاقانه توانسته بازیکنان را ساعت‌ها به دستگاه‌های موبایل خیره نگه دارد. سبک بازی ترکیبی از دفاع از قلعه، کارتی و رقابتی تن به تن،‌ کلش رویال را در میان لیست بازی‌های اعتیادآور قرار می‌دهد. در این بازی با انتخاب هشت کارت برتر مبتنی بر استراتژی خود، وارد رقابت‌هایی برای پیروزی و کسب تروفی و صندوق جوایز با حریفان مختلف و به صورت آنلاین در سراسر جهان می‌شوید. در ادامه با آزاد سازی کارت‌های جدید در کنار ارتقاء هر کارت می‌توانید چیدمان‌های برتر خود را  با استراتژی در رقابتی تنگا‌تنگ با حریفان به آنها نمایش دهید. وجود توانایی و نقاط ضعف در هر نیرو و تنوع کارت‌های مختلف با پشتیبانی ماهیانه سوپرسل، کلش رویال را در بین محبوب‌ترین بازی‌های کارتی رایگان قرار می‌دهد.

دانلود از کافه بازار | دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

vaingloryVainglory

استودیوی سوپر اویل مگاکراپ با ساخت Vainglory بازی میدان نبرد چند نفره آنلاین (MOBA)، به خوبی توانسته حسی نوستالژی از بازی‌های   MOBA را که در گذشته تنها در رایانه‌های شخصی دیده می‌شد، به دستگاه‌های موبایل بیاورد. این بازی که در مکانی با نام هالکیون فولد روایت می‌شود، مانند بازی‌های چندنفره مشابه، دو تیم سه نفره برای پیروزی تلاش می‌کنند تا با منهدم کردن وین کریستال یکدیگر بر دیگری غلبه کنند. هرچند هسته اصلی وین گلوری (Vainglory) به صورت رایگان عرضه شده است با این حال، خرید محتوای درون برنامه‌ای به نظر اجتناب ناپذیر می‌رسد. وجود قهرمان‌های مختلف، گرافیک بسیار زیبا و وجود سیستم کارما (Karma) برای متعادل‌سازی حضور افراد با لول‌های برابر، وین گلوری را به یک بازی خواستنی تبدیل کرده است.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

بهترین بازی‌های سبک اول‌ و سوم‌شخص تیراندازی

 

dead trigger 2Dead Effect 2

گرافیک‌های فوق‌العاده در بازی Dead Effect 2 از همان ابتدا توجه بازیکن را به خود جلب می‌کند. وجودبیش از ۴۰ سلاح قابل ارتقاء مانند سلاح‌های اتوماتیک و شمشیر این امکان را می‌دهد تا در کنار هدشات کردن آن‌دد‌ها (Undead)، اعضای بدن آنها را به قطعات مختلف تقسیم کنید! یک ایستگاه فضایی مملو از زامبی‌ها در کنار ساعت‌ها گیم‌پلی چالشی و چشم‌نواز و همچنین وجود عناصر مختلف نقش‌آفرینی مانند ارتقاء شخصیت و سلاح‌ها تنها بخشی از ویژگی‌های Dead Effect 2 را تشکیل می‌دهند. با توجه به وجود قابلیت شخصی‌سازی گزینه‌های حرکتی و کنترلر پیشنهاد می‌کنم قبل از ورود به بازی برای راحتی بیشتر، نگاهی به گزینه‌های کنترلر داشته باشید.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

dead effect 2Dead Trigger 2

با موفقیت Dead Trigger، استودیوی مدفینگر در نهایت بازی Dead Trigger 2 را برای عاشقان به مبارزه با زامبی منتشر کرد. مانند شماره قبل در Dead Trigger 2 نیز رقابتی ناب و اول‌شخص را در مبارزه با زامبی‌ها تجربه می‌کنید. امکان انتخاب سلاح از میان یک زراتخانه عظیم در کنار ارائه اکشن اول‌شخص زیبا با ترکیبی از عناصر ترس و بقا، Dead Trigger 2 را در میان بهترین بازی‌‌های اول شخص اندروید قرار می‌دهد. اگر دارای گوشی قدرتمندی هستید این بازی مکان مناسبی برای کمی تار و مار کردن زامبی‌های سرخوش است.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

hopless in dark caveHopeless: The Dark Cave

موجوداتی نورانی گرفتار در یک غار تاریک با موجوداتی آماده جهت بلعیدن شما، دیگر برای ناامیدی به چه چیزی نیاز دارید؟ رقابتی بی‌پایان با هیولاها و مبارزه برای جمع‌آوری سکه به وسیله‌ نجات هم‌نژاد‌های خود می‌تواند به واقع جذاب و البته ترسناک باشد. با جمع‌آوری سکه قادر هستید تا سلاح‌های موجود در زراتخانه خود را افزایش و ارتقاء بدهید. این کار موجودات مضطرب و البته نورانی شما را  در مبارزه با هیولاهای تاریکی یاری می‌کند. اگر از بلیعده شدن شخصیت‌ها ناراحت می‌شوید، احتملا Hopeless مناسبتان نخواهد بود.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

shadowgun deadzoneSHADOWGUN: DeadZone

SHADOWGUN را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های چندنفره تیراندازی آنلاین در اندروید معرفی کرد که با گرافیک بسیار مناسب خود گرافیک دستگاه‌های اندرویدی را به چالش می‌کشد. وجود حالت‌های کلاسیک مانند Deathmatch و همچنین حالت Zone Control مشابه Battlefield، بازی SHADOWGUN را در دستگاه‌های موبایل قدرتمند ظاهر می‌کند. با توجه به ارائه گرافیک مناسب، این بازی زیر ۲۰۰ مگابایت حجم دارد که در نوع خود بسیار مناسب به نظر می‌رسد. امکان استفاده آسان از چت صوتی در حالت چند‌نفره هرچه بیشتر بازیکنان را برای هماهنگی با سایر هم‌گروهی‌ها یاری خواهد کرد. برای اتصال به سرور بازی شاید نیاز به عبور از تحریم‌ها داشته باشید.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

بهترین‌ بازی‌های سبک پازل

 

AtomasAtomas

یک بازی ساده پیرامون عملکرد عناصری مانند هیدروژن، هلیوم، لیتیوم و سایر عناصر که در نهایت بازیکن را تا عناصر گرانبها از جمله طلا و نقره می‌برد. گیم‌پلی ساده بازی کمک می‌کند تا به سرعت با آن اخت پیدا کنید. با پیوند عناصر مختلف، عنصر جدیدی را ایجاد کنید تا به مرور قادر به پیشروی در بازی باشید. هرچند در ابتدا همه چیز ساده به نظر می‌رسد اما با پیشروی در بازی احتمالا شما نیز به یک شیمیدان با یک جدول تناوبی در دست تبدیل می‌شوید.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

angry birds2Angry Birds 2

دیگر کمتر کسی است که با پرندگان خشمگین یا همان Angry Birds آشنا نباشد. با انتشار انبوهی از بازی‌های مختلف سری از نسخه اوریجینال گرفته تا استاروارز،اکنون استودیوی سازنده بازی با تجربه کسب شده از مجموع تغییرات اعمال شده در نسخه‌های قبلی، دومین سری از Angry Birds را برای دستگاه‌های مختلف موبایل منتشر کرده است. برخلاف شماره‌های قبل، بازی بیشتر برروی خریدهای درون برنامه‌ای تکیه دارد. با شکست در مراحل، بازیکن یک قلب از دست می‌دهد که در نتیجه در صورت شکست پی در پی باید برای دریافت قلب جدید، مدتی را سپری کنید. با اتمام مرحله‌های مختلف قادر به آزادسازی پرندگان جدید خواهید بود.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

Plants vs Zombies 2Plants vs Zombies 2

Plants vs Zombies، یکی از موفق‌ترین بازی‌های الکترونیک آرتز برای دستگا‌ه‌های موبایل محسوب می‌شود و اکنون در دومین شماره شاهد اضافه شدن زامبی، گیاهان و قدرت یو‌پی‌اس‌های بیشتر هستیم. بازیکنان با چیدن مناسب گیاهان باید در مقابل هجوم زامبی‌ها مقاومت کنند. با پیشروی در مراحل وارد مناطق مختلف جهان  مانند مصر می‌شوید که این سفر علاوه بر چالش‌های جدید از تکراری شدن مراحل نیز جلوگیری می‌کند. هرچند در کنار وقت، احتمالا وسوسه خرج پول نیز گریبان‌گیر شما می‌شود با این حال، سرگرمی امری تضمین شده برای Plants vs Zombies 2 است.

دانلود از کافه بازار | دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

wire defuserWire Defuser

در نقش خنثی کننده یک بمب بودن چیزی نیست که هر روزه در بازی‌های مختلف شاهد باشیم. Wire Defuser با آیتم‌های بسیاری برای خنثی کردن به موقع بمب، گیم‌پلی سریع را برخلاف بسیاری از بازی‌های پازل که «زمان» عنصر اصلی آنها است، ارائه می‌دهد. وجود ۸۰ سطح متفاوت و البته مبتی بر زمان و چالش بر‌انگیز، می تواند مدتی شما را سرگرم کند. البته اگر پول خرج کنید چالشی که در مورد آن صحبت کردیم بسیار کاهش خواهد یافت. در صورت اتمام ۸۰ مرحله نیز قادر هستید تا در حالت Hardcore توانایی‌های خود را در عکس‌العمل به موقع به چالش بکشید.

 دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

zigzagZigZag

با ظهور بازی‌های موبایل، توسعه‌دهندگان مستقل هرچه بیشتر به سمت تولید بازی‌های ساده اما درگیرکننده روی آورده‌اند. زیگ‌زاگ نیز یکی از همین دست بازی‌ها است که بیشتر برروی میزان عکس‌العمل بازیکنان تمرکز دارد. در این بازی، شما با ضربه زدن به صفحه، باید یک گوی را از میان راهروی زیگ‌زاگ مانند و البته باریک عبور دهید. در این میان جمع‌آوری الماس برای آزادسازی اسکین‌های تازه گوی و همچنین ممانعت از سقوط گوی از لبه‌های گذرگاه، خود چالشی شیرین را در بر دارد. اگر علاقمند به بازی در مترو و تنها با یک دست هستید، ZigZag می‌تواند مناسب باشد.

دانلود از کافه بازار | دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

crossy roadCrossy Road

گیم‌پلی شدیدا چالش برانگیز در کنار محیطی رنگارنگ در Crossy Road انتظار شما را می‌کشد. با پیشروی هرچه بیشتر در بازی سکه‌های بیشتری را برای آزادسازی شخصیت‌های جدید کسب می‌کنید. اگرچه همان مرغ دوست‌داشتنی که در کنار پیاده‌‌رو در انتظار زمان مناسب برای عبور از آب‌راه یا آزادراه ایستاده است نیز به قدر کافی سرگرم‌کننده و در عین‌ حال زیبا خواهد بود. همین چالش در گیم‌پلی سریع بازی، Crossy Road را مستحق دریافت جایزه برترین گیم‌پلی QuickPlay در جوایز بین‌المللی بازی‌های موبایل کرده است.

دانلود از کافه بازار | دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

SkywardSkyward

هرچند در ابتدا شاید تصاویر Skyward‌ شما را یاد  Monument Valley بی‌اندازد اما این بازی از چیزی که به نظر می‌رسد، کمی متفاوت‌تر است. در Skyward بازیکن وظیفه‌ هدایت دو دایره آبی و قرمز را برعهده دارد، تنها کاری که باید انجام دهید عکس‌العمل سریع و لمس صفحه برای قرار گیری نوبتی دایره‌ها در سطوح مختلف است. اگر فکر می‌کنید با گیم‌پلی آسانی روبرو خواهید شد، باید بدانید که تنها مدت‌ زمان یک ثانیه را برای جایگذاری هر دایره وقت دارید. در صورت عدم لمس صفحه، دایره با سرعتی بالا محو می‌شود و در نتیجه شما از ادامه ثبت رکورد باز خواهید ماند. در این میان برخی سطوح نیز دارای المان‌هایی مانند کاهش سرعت زمان یا امکان قرار دادن دایره در فواصل دورتر است. Skyward هیچ خرید درون برنامه‌ای را ارائه نمی‌دهد.

دانلود از کافه بازار | دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

Candy Crush SagaCandy Crush Saga

Candy Crush Saga یکی از پردآمدترین و در عین حال محبوب‌ترین بازی‌های موبایل است که در ورای یک بازی بودن به یک فرهنگ در زندگی بازیکنان تبدیل شده است. گیم‌پلی منحصر به فرد و ساده بازی توانسته ساعت‌ها بازیکنان را برای چسباندن سه یا چند الماس هم‌رنگ برای کسب امتیاز بیشتر میخکوب کند. محیط رنگارنگ، گیم‌پلی جذاب و آیتم‌های خریدنی بسیار هنوز هم کندی کرش (Candy Crush) را در جمع محبوب‌ترین و بهترین بازی‌های رایگان قرار می‌دهد. اگر وقت اضافه دارید این بازی استودیو کینگ را دانلود کنید.

دانلود از کافه بازار | دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

two dots gameTwo Dots

بازی نقطه خط را به یاد دارید؟‌ سر کلاس یا با دوستان خود نوبتی به اتصال نقاط مختلف مشغول می‌شدیم تا با تکمیل تمام نقاط کاغذ هر آنکه بیشترین مربع را ایجاد کرده بود، پیروز شود؟ اکنون پلی‌داتز با الهام از همان بازی دوران کودکی و الحاق آن با ویژگی بازی‌هایی مانند Candy Crush، یک گیم‌پلی ساده اما بسیار سرگرم‌کننده را ایجاد کرده است. در این بازی شما تنها وظیفه اتصال نقاط هم‌رنگ را با یکدیگردارید. با عبور از مراحل مختلف و اتصال نقاط هم‌رنگ بیشتر -بر پایه‌ی آموزش‌های داده شده- به مرور شاهد چالش بیشتر خواهید بود. طراحی بازی در کنار بسیار خوب بودن، ساده و جذاب نیز است.

دانلود از کافه بازار | دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

Fruit NinjaFruit Ninja

سال‌ها از انتشار فروت نینجا (Fruit Ninja) می‌گذرد و هنوز شاهد محبوبیت این بازی هستیم. بازیکنان تنها با کشیدن انگشت خود برروی صفحه نمایش موبایل یا تبلت، باید میو‌ه‌های مختلف را برش بزنند. بازیکنان با برش هرچه سریع‌تر چند میوه به طور همزمان قادر هستند تا کمبو‌های رنگارنگی را برای کسب امتیازات بالاتر کسب کنند. Fruit Ninja در کنار جذاب بودن، اعتیادآور نیز محسوب می‌شود و در نتیجه افسار مدیریت زمان شاید از دستان شما خارج شود.

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

 

cut the rope 2Cut the Rope series

تمام مجموعه‌های برش طناب یا Cut the Rope در جای خود با ارزش هستند. در این بازی با برش به موقع طناب باید شکلات متصل به طناب را به دهان هیولای دوست‌داشتنی سبز رنگ بی‌اندازید. در حالی Cut the Rope 2 میزبان شخصیت‌ها و مکان‌های جدید است، در Cut the Rope: Experiments شاهد الحاق ۲۰۰ مرحله جدید و چالشی هستیم. عبور شکلات از میان مغناطیس، برش دقیق حباب‌ها برای عبور از موانع همگی در نوع خود منحصر به فرد هستند.

 

دانلود از پلی‌استور | دانلود از آیتونز

اعداد تنها برای شماره گذاری قرار داده شده‌اند

Super Phantom Cat

۱۸- Super Phantom Cat

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: ۱/۹۹ دلار | ۱/۴۹ پوند

از خیلی جهات می‌توان شباهت‌های بسیاری را میان سوپر فانتوم کت (Super Phantom Cat) و بازی کلاسیک ماریو پیدا کرد. دقیقا مانند بازی ماریو با از بین بردن آجرها قادر به جمع‌آوری سکه یا در این بازی دیتا هستید و با پیشروی در بازی با پرش برروی دشمنان یا دریافت Power-ups، توانایی کشتن دشمنان از فاصله دور را بدست می‌آورید. البته سوپر فانتوم کت خود را در برخی از ویژگی‌ها مستثنی می‌کند. دشمنان با هر بار ضربه زدن به گربه کوچک ما یکی از قلب‌های او را از بین می‌برند. بازیکنان همچنین قادر به تغییر شخصیت خود از گربه به انسان یا جوجه با استفاده از دیتاهای جمع‌آوری شده هستند. وجود دشمنان با ظاهر‌ و توانایی‌های مختلف، پاور یوپی‌اس برای کمک جهت عبور از دشمنان و تخریب سریع‌تر آجر‌ها و وجود مناطق مخفی برای کشف کردن توسط بازیکنان از جمله ویژگی‌هایی است که Super Phantom Cat را جذاب می‌کند. یک بازی پلتفرمر عالی با گیم‌پلی متعادل و محیطی رنگارنگ نتیجه تلاش استودیو Veewo، توسعه‌دهنده Super Phantom Cat است.

دانلود Super Phantom Cat از اپ‌استور | گوگل‌پلی | مایکت

Thumb Drift

۱۹- Thumb Drift

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: رایگان

Thumb Drift سومین بازی کژوآل استودیو اس‌ام‌جی بعد از One More Line و One More Dash محسوب می‌شود. با این تفاوت که استودیو اس‌ام‌جی با انتشار این بازی رانندگی و بدون پایان نوع جدیدی از دریفتینگ را با گیم‌پلی متفاوت منتشر کرده است. بیشتر بازی‌های مسابقه‌ای برروی گوشی‌های همراه امکان کنترل خودرو را با تکان دادن گوشی یا با استفاده از کنترلر مجازی فراهم می‌کنند. با این حال، در بازی Thumb Drift، شما تنها با کشیدن انگشت خود به سمت راست و چپ قادر به هدایت خودرو برای انجام صحیح دریفت هستید. بازیکنان وظیفه کنترلر یک موتوراسپورت را با سرعت بالا با استفاده از کشیدن شصت خود برروی نمایشگر، با هدف جلوگیری از برخورد با موانع مختلف و گوشه‌های پیست دارند. با رسیدن به امتیاز مورد نظر قادر به آزادسازی جاده‌های جدید و خودروهای بیشتر خواهید بود که از یک نواختی بازی جلوگیری می‌کند. تیم‌ توسعه‌دهنده بازی زمان بسیاری را برای تست و بررسی گیم‌پلی Thumb Drift صرف کرده‌اند تا از متعادل بودن بازی اطمینان حاصل کنند، باید گفت نتیجه این تلاشی به خوبی در Thumb Drift به نمایش گذاشته شده است.

دانلود Thumb Drift از اپ‌استور | گوگل پلی | مایکت

Lost Portal CCG

۲۰- Lost Portal CCG

 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ۲/۹۹ دلار | ۲/۲۹ پوند

گیم‌پلی غنی، عمیق، تجربه‌ای زیبا از یک بازی تکنفره کارتی با عناصر نقش‌آفرینی، Lost Portal را به یک بازی ارزشمند تبدیل می‌کند. وظیفه بازیکنان ورود به نقشه و مبارزه با حریفان مختلف برای پیروزی و در نتیجه جمع‌آوری کارت‌های جدید است. وجود بیش از ۸۰ دشمن و باس، حدود ۲۱۶ کارت برای آزادسازی از میان ۵ طبقه معمول تا فوق‌العاده کمیاب، دشمنان تصادفی برای جلوگیری از تکراری شدن روند بازی و وجود سطوح مختلف از چالش‌ها تنها بخشی از ویژگی‌های عیان بازی Lost Portal CCG هستند. تصادفی بودن دشمنان و چالش‌های مختلف باعث شده تا ارزش تکرار دوباره بازی به میزان قابل توجهی بالا برود. گیم‌پلی بازی اما شباهت‌ زیادی به سایر بازی‌های کارتی رایج مانند Hearthstone دارد، با این حال، هنوز هم در استفاده از مهارت‌ها تفاوت‌هایی دیده می‌شود. با جمع‌آوری توانایی‌های مختلف در کنار سکه طلا قادر به افزایش مهارت‌های خود مانند سطح سلامت، چابکی، معرفت و هوش برای استفاده از قدرت‌های جدید در کنار آزادسازی توانایی‌های بیشتر هستید.

دانلود Lost Portal از اپ‌استور 

Tomb of the Mask

۲۱- Tomb of the Mask

 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: رایگان

اگر علاقمند به بازی‌های آرکیدی مانند Downwell ،VVVVV یا Pac-Man هستید، Tomb of the Mask یکی از بازی‌هایی است که حتما باید تجربه کنید. مشابه با بازی Downwell، بازی Tomb of the Mask شما را به دنیایی ۸ بیتی می‌برد که در آن باید با زدن ماسکی مخصوص کارهای متفاوتی از جمله بالا رفتن از دیوار را انجام دهید. محیطی تاریک با موانع بسیار و آیتم‌های مختلف ماسک، هرکدام برای شرایطی خاص و با قابلیت‌هایی ویژه، گیم‌پلی Tomb of the Mask را از یکنواختی خارج می‌کند. راهروهایی با قبرهایی سنگی که هر لحظه در انتظار از بین بردن شما هستند، در کنار به چالش کشیدن توانایی‌ها، سرگرمی دیوانه‌کننده‌ای را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

دانلود Tomb of the Mask از اپ‌استور

A Short Tale

۲۲- A Short Tale

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: ۳/۴۷ دلار | ۲/۹۹ پوند

سبک اشاره و کلیک یکی از قدیمی‌ترین و شاید محبوب‌ترین سبک‌های بازی در دستگاه‌های موبایل به دلیل سادگی در گیم‌پلی‌ باشد. اما به ندرت پیش‌ می‌آید که از این سبک در داستانی غنی مانند چیزی که در A Short Tale ساخته گلیچ گیمز، شاهد هستیم، استفاده شود. در این داستان کوتاه، ما در نقش جیسون به دنبال رمز و راز از دست دادن برادر کوچک او در سالیان دور می‌رویم؛ جایی که جیسون در اندازه‌ای بسیار کوچک وارد اتاق برادر کوچک‌تر خود شده و برای پرده برداری از راز پنهان مرگ برادر تلاش می‌کند. با سرنخ‌های مختلف موجود در بازی به مرور روند آشکارسازی رخداد‌های گذشته را آغاز می‌کنید. جدای از داستانی کوتاه، شاهد طراحی زیبای محیط هستیم.

دانلود A Short Tale از اپ‌استور | گوگل‌پلی

Blackbox

۲۳- Blackbox

 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: رایگان

وجه تمایز بازی‌های موبایل با سایر پلتفرم‌ها همواره وجود قابلیت نمایشگر لمسی بوده و از جمله دلایل موفقیت این صنعت در جذب بازیکنان مختلف را نیز می‌توان در کنار قابل حمل بودن پلتفرم، وجود همین قابلیت جذاب دانست. با این حال، گاهی اوقات توسعه‌دهندگان به جای پرداختن به قابلیت‌های تکراری گوشی‌های همراه سعی دارند تا با استفاده از سایر حسگر‌های تلفن‌های هوشمند مانند ژیروسکوپ، دوربین، میکروفن و شتاب‌سنج، یک گیم‌پلی جذاب را ارائه دهند. Blackbox، ساخته استودیوی مک‌لید قصد دارد تا بدون نیاز به لمس نمایشگر دستگاه، چالش‌های مختلفی را در مقابل بازیکنان قرار دهد. حرکت گوشی به اطراف، بلند شدن و حرکت کردن با گوشی، روشن کردن دوربین یا برعکس کردن گوشی همراه تنها بخشی از گیم‌پلی درخشان Blackbox است.

دانلود Blackbox از اپ‌استور

Crashlands

۲۴- Crashlands

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: ۴/۹۹ دلار | ۳/۹۹ پوند

 

Crashlands شاید کمی از نظر طراحی محیط به بازی Don't Starve شبیه باشد؛ اما، این بازی نیز هرچند عناصر سبک بقا را در خود جای می‌دهد اساسا یک بازی اکشن ماجراجویی با ویژگی‌های نقش‌آفرینی محسوب می‌شود. به دنبال سقوط فضاپیما برروی سیاره بیگانگان، Flux، شخصیت اصلی داستان باید تلاش کند تا با جمع‌آوری آیتم‌های مختلف شرایط را برای خروج از سیاره بیگانگان مهیا کند. با جمع‌‌آوری منابع، مواد مورد نیاز برای ایجاد پایگاهی مستحکم با اسباب اثاثیه خانه را بدست بیاورید، البته بازی در مجموع بی هدف نیست، به مرور با یافتن روستاییان در نقشه پهناور بازی قادر به دریافت ماموریت‌های مختلف هستید تا با به اتمام رساندن آنها نقشه آیتم‌های جدیدتر را کسب کنید؛ همین ویژگی Crashlands را کمی از Don't Starve متفاوت می‌کند. بدون هیچ محدودیتی (در صورت مردن در کرش‌لندس، به سرعت بدون از دست دادن آیتم بازگشته و آیتم‌های خود را در مکانی کشته شده‌اید، پیدا می‌کنید)، این بازی چشم‌‌انداز متفاوتی را با توجه به رویکرد هدایت و مبارزه تا حفاظت از منابع، دارد. با این حال، Crashlands یک گنجینه عظیم از سرگرمی است.

دانلود Crashlands از اپ‌استور | گوگل‌پلی

Pokemon Go

۲۵- Pokemon Go

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: رایگان

 هرچند نیانتیک لبز در گذشته نیز بازی مشابهی را با نام Ingress منتشر کرده بود؛ با این حال، پوکمون گو (Pokemon Go) را می‌توان تغییری اساسی در گیم‌پلی رایچ بازی‌ها دانست، استفاده از عناصر مجموعه پوکیمون و جانوران دنیای پر از رمز و راز این مجموعه دوست‌داشتنی باعث شد تا به سرعت افراد بسیاری در سطح جهان ساعاتی را از خانه خود خارج شده و در دنیای واقعی به گشت و گذار برای رقابت با پوکیمون‌های موجود در جیم‌ها و همچنین گرفتن پوکیمون‌های بیشتر بروند. کلیت بازی بسیار ساده است، یک اینترنت موبایل مناسب، مکان‌یاب فعال موبایل و علاقه برای پیاده روی در خیابان‌ها جهت یافتن پوکیمون‌های نایاب و قدرتمند. از جمله ویژگی‌های دیگر این بازی را می‌توان کسب آیتم‌های مختلف از پوک‌شاپ‌ها و حضور در سه گروه اصلی زرد، قرمز و آبی برای رقابت یا تمرین در پوکیمون‌ جیم‌ها اشاره کرد. این بازی در اولین ماه انتشار بیش از ۲۰۰ میلیون درآمدزایی برای توسعه‌دهندگانش داشته است. در حال حاضر، بازی پوکیمون گو در کشور ایران از دسترس خارج شده است.

دانلود Pokemon Go از اپ‌استور | گوگل‌پلی

Quaser One

۲۶- Quaser One

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: ۰/۹۹ دلار | ۰/۷۹ پوند

اگر خلبانی یک کشتی فضایی همواره جزئی از خیالات شما بوده، Quaser One شانس خوبی را برای برآورده کردن آن خیالات اما به روشی متفاوت فراهم می‌کند. Quaser One‌ از برخی جهات مانند مکانیک Permadeath یا همان Permanent Death شباهت‌هایی به Out There دارد، جایی که شخصیت شما به طور دائم در معرض خطر مرگ بوده و بازیکن باید انجام یک سری اعمال از وقوع این حادثه جلوگیری کند. با این حال، متفاوت با Out There در این بازی شاهد اهمیت مدیریت منابع برای جلوگیری از ورود خسارات بحرانی هستیم. شخصیت شما از یک حالت سرمازیستی (روشی که در آن دمای بدن انسان یا حیوان را برای حیات طولانی‌تر کاهش می‌‌دهند) یا به اصطلاح علمی Cryosleep بیدار شده و به سرعت وارد یک رقابت با زمان برای رفع خطرات اتمام انرژی افسار گسیخته کشتی فضایی می‌شود. در مکانیک Permadeath که اصولا در بازی‌های نقش‌آفرینی دیده می‌شود، شخصیت اصلی همواره در خطر مرگ قرار داشته و متفاوت با بازی‌های دیگر مرگ شخصیت می‌تواند به معنای اتمام کامل بازی باشد.

دانلود Quaser One از اپ‌استور | گوگل‌ پلی

Hyperburner

۲۷- Hyperburner

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: ۲/۹۹ دلار | ۲/۲۹ پوند

Hyperburner در مجموع دارای مفهمومی ساده است با این حال، به خوبی می‌تواند با طراحی زیبای خود باعث سرگرمی بازیکنان شود. بازیکنان در نقش یک خلبان فضاپیما باید از ۳۰ مرحله، هر یک دارای چالشی‌هایی منحصر به فرد عبور کنند. فضای کلی بازی شباهت زیادی به محیط بازی تازه منتشر شده No Man's Sky دارد با این حال، در کلیت شما تنها قادر به هدایت فضاپیما برای عبور از میان منابع هستید. هرچند در بازی سپرهای محدودی ارائه می‌شود با این حال، فضاپیما فاقد سلاح است. مکانیک کنترل با قابلیت شخصی‌سازی بالا، صداگذاری فوق‌العاده و گرافیک‌های زیبا، Hyperburner را به ویژه برای علاقمندان به بازی‌های فضایی، دوست‌داشتنی می‌کند.

دانلود Hyperburner از اپ‌استور | گوگل‌پلی

Day of the Tentacle Remastered

۲۸- Day of the Tentacle Remastered

 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ۴/۹۹ دلار | ۳/۹۹ پوند

با وجود تیم شیفر، یکی از تاثیرگذارترین اشخاص در صنعت بازی در راس استودیوی دابل فاین، این استودیو اکنون نام بزرگی در صنعت بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود. سال گذشته بود که نخستین بار از ریمستر بازی قدیمی Day of the Tentacle در سبک اشاره و کلیک (point-and-click) ساخته لوکاس‌آرتز با خبر شدیم. اکنون مدتی می‌شود که این بازی کلاسیک و البته بسیار زیبا به همت دابل فاین برروی پلتفرم iOS منتشر شده است. در این بازی با برنارد برنولی و دو رفیق او هوگی و لاورنی همراه می‌شویم تا با موجودی با نام Purple Tentacle که قصد نابود کردن جهان را دارد، مقابله کنیم. 

دانلود Day of the Tentacle Remastered از اپ‌استور

Severed

۲۹- Severed

 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ۵/۹۹ دلار | ۴/۴۹ پوند

درینک‌باکس، توسعه‌دهنده بازی‌های ویدیویی که بیشتر با بازی پلتفرمر Guacamelee شناخته می‌شود. این بار با جهانی رنگارنگ و البته تاریک در انتظار بازیکنان پلتفرم iOS است. در بازی Severed با جنگجویی مسلح به نام ساشا همراه می‌شویم تا به دنبال خانواده گم شده خود وارد سرزمین پر از هیولا و مبارزه با آنها شویم. بازیکنان با لمس نمایشگر و دوربین اول شخص بازی باید با از میان برداشتن هیولاها به مرور قدرت خود را افزایش دهند. Severed با انتشار برروی پلی‌استیشن ویتا در کنار پلتفرم‌ موبایل نقدهای مثبتی را از سایت‌های مختلف دریافت کرده است.

دانلود Severed از اپ‌استور

Crypt of the Necrodancer

۳۰- Crypt of the Necrodancer

 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ۴/۹۹ دلار | ۳/۹۹ پوند

با محیطی مشابه بازی‌های قدیمی نقش‌آفرینی، در حقیقت می‌توان گفت Crypt of the Necrodancer کمتر نمونه‌ای را در صنعت بازی‌های ویدیوی داشته است. علی‌رغم آنکه محیط بازی در دخمه‌های مارپیچ و تو در تو روایت می‌شود با این حال، ریتم و موسیقی حرف اول را در گیم‌پلی Crypt of the Necrodancer می‌زند و شما نیز باید به همراه جنگجوی خود و بر پایه ریتم به نبرد هیولاها بروید. وجود سلاح‌های مختلف از شمشیر گرفته تا بمب و سلاح گرم مانند تپانچه به شما کمک شایانی در از بین بردن هیولاها در زمان مناسب خواهد کرد. البته انتخاب درست حرکات و یادگیری ریتم حرکت هیولاهای دیگر، عناصر لازم برای پیشروی در سیاه‌چاله‌های پر پیچ خم Crypt of the Necrodancer است.

دانلود Crypt of the Necrodancer از اپ‌استور

Rodeo Stampede

۳۱- Rodeo Stampede

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: رایگان

یک بازی بی‌پایان دیگر از خالق بازی Skiing Yeti Mountain که مدتی قبل در مقاله بهترین بازی‌های رایگان به آن پرداخته بودیم. Rodeo Stampede بازیکن را با یک گاوچران همراه می‌کند تا با پرش از حیوانی به حیوان دیگر، از گاو و گورخر گرفته تا فیل و شتر مرغ را برای نمایش در باغ وحش خود جمع‌آوری کند. گیم‌پلی جذاب این بازی در کنار ارائه یه روند بی پایان، شرایطی را نیز برای یک تجارت کوچک باغ وحشی مهیا می‌کند. وجود حیوانات متفاوت با ویژگی‌های منحصر به فرد مانند گورخر آبی رنگ یا فیل رنگ‌آمیزی شده در کنار هیجان پرش به موقع برای رام کردن آنها، بستر مناسبی را برای یک سرگرمی چندین ساعته فراهم می‌کند. بنابراین با جمع‌آوری حیوانات منحصر به فرد و ارتقاء محیط باغ وحش با سکه‌های جمع‌آوری شده، تجارت خود را در کنار رکوردهای بیشتر گسترش دهید.

دانلود Rodeo Stampede از اپ‌استور | گوگل‌پلی | کافه بازار

Bulb Boy

۳۲- Bulb Boy

 • پلتفرم: iOS
 • قیمت: ۲/۹۹ دلار‌ | ۲/۲۹ پوند

استودیوی بالب‌ور اواخر تیرماه بود که از انتشار بازی Bulb Boy برروی پلتفرم‌های iOS و اندروید خبر داد. اکنون این بازی نیز منتشر شده و شما باید با قابلیت‌های موجود در مکانیک اشاره و کلیک بازی، پسری نورانی را که لامپی برروی سر خود دارد، بعد از اتفاقات ناگواری که برای خانواده‌اش می‌افتد، همراهی کنید تا در کنار یافتن روشنایی حقیقی، خانواده خود را نیز از دست شیاطین نجات دهید. در حال حاضر، Bulb Boy تنها برروی دستگاه‌های آیفون و آیپد در دسترس است، هرچند انتظار می‌رود تا در آینده شاهد انتشار این بازی برروی اندروید نیز باشیم.

دانلود Bulb Boy از اپ‌استور

Guild of Dungeoneering

۳۳- Guild of Dungeoneering

 • پلتفرم: اندروید | iOS
 • قیمت: ۳/۹۹ دلار | ۲/۹۹ پوند

Guild of Dungeoneering شاید برترین بازی موبایل در نیمه اول سال ۲۰۱۶ باشد. با طراحی‌ زیبا که شبیه به نقاشی با دست است در کنار آهنگ‌های عالی، کمی شوخ طبعی و در فرای همه نکات مثبت، گیم‌پلی متنوع و فوق‌العاده، توسعه‌دهندگان موفق شده‌اند تا این بازی کارتی با عناصر نقش‌آفرینی و ماجراجویی را به محصولی عالی با قیمت ۴ دلار تبدیل کنند. با شخصیت‌های مختلف سیاه‌چاله‌های اتاق به اتاق خود را ایجاد و برای مبارزه با باس‌ها، قهرمان خودتان را انتخاب و وارد رقابتی کامل در دخمه‌ها شوید. همه چیز در دستان شما قرار دارد، اینکه راهروها به کجا ختم شود و دشمنان در کجا منتظرتان باشند. کنترل کامل بر شرایط اما خود در گرو چیدمان‌های تصادفی کارتهایی است که در اختیارتان گذاشته می‌شود. شرایط را بررسی کنید، قدرت ضربه، سطح سلامت و توانایی‌های هیولاها را برانداز کنید و بهترین کارت را برای از بین بردن حریف استفاده کنید. قهرمان‌ها را قوی کنید و به یاد داشته باشید، «زمانی که یک ماجراجو می‌میرد، دیگر بر نخواهد گشت!».

دانلود Guild of Dungeoneering از اپ‌استور | گوگل‌پلی

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید. کدام یک از ۳۳ بازی معرفی شده در دو مقاله برترین‌های نیمه‌ اول سال ۲۰۱۶ مورد پسند شما بوده است؟ به نظر شما جای کدام یک از بازی های پلتفرم موبایل در میان برترین‌های سال ۲۰۱۶ خالی است؟

 

 منبع Cnet