شگفت انگیزترین مناظر طبیعی جهان

 

جهان پیرامون ما پر است از شگفتی‌های طبیعی که ممکن است بسیاری از آنها برای ما ناشناخته باشد. با ما  همراه باشید تا با تعدادی از این مناظر شگفت‌انگیز آشنا شوید.

 

خیلی از مناظر طبیعی در دنیا هستند که برای اکثر مردم شناخته شده‌اند، به طوری که حتی اگر آنها را ندیده باشند نام و وصف آن را شنیده‌اند؛ مانند گرندکانیون در آمریکا یا سد بزرگ مرجانی (به دیواره بزرگ مرجانی نیز شناخته می‌شود) در استرالیا. با این وجود بی‌شمار هستند شگفتی‌های طبیعت که بسیاری از ما حتی نام آنها را نیز هنوز نشنیده‌ایم. در ادامه با تعدادی از مناظر طبیعی منحصر به فرد آشنا خواهید شد که قطعاً بعد از آن تمایل خواهید داشت آنجا را از نزدیک بازدید کنید.

شفق قطبی، کانادا

شفق قطبی

شفق‌های قطبی که به نام نورهای شمال یا نورهای قطبی نیز شناخته می‌شوند و در اثر برخورد ذرات باردار خورشیدی با اتمسفر زمین تشکیل می‌شوند از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی هستند که هر ساله گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان برای تماشای این شفق‌های قطبی به شهرهای شمالی کانادا که بهترین مکان برای دیدن این پدیده است سفر می‌کنند.

شفق قطبی

البته گاهی در مناطق بسیار جنوبی مثل «سنت لوئیس» (st.louis) در ایالت میزوری آمریکا هم ممکن است این پدیده قابل رؤیت باشد ولی هرچه به سمت نواحی شمالی [به خصوص شهرهای شمالی کانادا مثل شهر «وایت هورس» (White horse)] حرکت کنید بهتر می‌توانید شاهد این پدیده زیبا باشید.

شفق قطبی

تپه‌های coyote – آمریکا

آمریکا

تپه‌های coyote جاذبه سنگی هستند که ظاهری مواج دارد و به همین دلیل هم در دنیا بی‌نظیر هستند. این تپه‌ها در منطقه طبیعی و حفاظت شده Paria canyon-vermilion در مرز ایالت‌های آریزونا و یوتا [شمال آریزونا و جنوب یوتا] واقع شده‌اند. برای بازدید از این منطقه نیاز به تهیه (مجوز BLM) (مجوز ورود از طرف سازمان ناظر به حفاظت طبیعی منطقه Paria Canyon-Vermilion) خواهید داشت.

آمریکا

کیلاویا، آمریکا

آمریکا

«کیلاویا» (Kilauea) در جزیره بزرگ هاوایی کوه آتشفشان فعال در منطقه است که گدازه‌های آتشفشانی آن به اقیانوس آرام می‌ریزد.

آمریکا

آبشارهای ایگواسو- آرژانتین، برزیل

آبشار ایلگیازو

آبشارهای «ایگواسو» یا «ایگوازو» (IGUAZU) در مرز آرژانتین و برزیل واقع شده‌اند و با ۲۷۵ آبشار از آبشار مشهور نیاگارا در آمریکای شمالی بسیار بزرگ‌تر و با عظمت‌تر هستند.

آبشار ایگوازو

رشته کوه‌های آلاسکا- آمریکا

آلاسکا

ایالت آلاسکا آمریکا محل مرتفع‌ترین رشته کوه‌های آمریکا است که با یخچال‌های طبیعی عظیم و یخ رودهای فراوان مناظر طبیعی شگفت‌انگیزی را پدید آورده‌اند. یخچال طبیعی Tokositna و قله مرتفع «دنالی» ( Denali) از معروف‌ترین قسمت‌های این رشته کوه‌ها به شمار می‌آیند.

آلاسکا

دره بزرگ- آمریکا

گرند کانیون

«دره بزرگ» (Grand canyon) با حدود ۴۴۵ کیلومتر طول و وسعتی حدود ۲۹ کیلومتر و دره‌هایی به عمق بیش از ۱/۵ کیلومتر در آمریکا یکی دیگر از زیباترین و منحصر به فردترین پدیده‌های طبیعی در جهان است.

گرند کانیون

دشت تورس دل- شیلی

شیلی

دشت «تورس دل» (Torres Del) در شیلی یکی از زیباترین مناظر طبیعی در آمریکای جنوبی را دارد. این دشت در پارک ملی تورس دل واقع شده است.

شیلی

آبشار آثیراپیلی- هند

هند

آبشار «آثیراپیلی» (Athirappilly) در شهر کدالا هند با ارتفاعی حدود ۲۵ متر به نیاگارای هندوستان شناخته می‌شود و یکی از دیدنی‌های هند به شمار می‌آید.

هند

اولورو- استرالیا

استرالیا

صخره سنگی «اولورو» (uluru) که به نام صخره «آیرز» (Ayers) نیز شناخته می‌شود و ارتفاعی حدود ۳۴۸ متر دارد در دشت‌های نواحی شمالی استرالیا قرار دارد. بسیاری از متخصصین زمین‌شناسی اولورو را نمونه‌ای از پدیده تک صخره می‌دانند. این پدیده بیشتر در زمین‌های خشک و گرم در اثر فرسایش خاک و مقاومت جنس بخشی از زمین در برابر این فرسایش ایجاد می‌شود که حاصل آن به وجود آمدن نسبتا سریع یک صخره سنگی بزرگ است.

استرالیا

آبفشان استروکور- ایسلند

ایسلند

اگر کمی به سمت شرق از شهر «ریکیا ویک» (Rekja vik) که پایتخت و بزرگترین شهر ایسلند است حرکت کنید به آبفشان‌های «استروکور» (Strokkur) خواهید رسید و تقریباً هر ۵ دقیقه می‌توانید شاهد این پدیده منحصر به فرد باشید.

ایسلند

دره مرگ- آمریکا

آمریکا

بخشی از بیابان موهاوی که به دره مرگ شهرت دارد گرم‌ترین و خشک‌ترین قسمت آمریکای شمالی نیز است، با این حال مناظر طبیعی این بیابان بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

دره مرگ

جزیره سوکوترا- یمن

یمن

در جزیره «سوکوترا» (Socotra) واقع در اقیانوس هند که در اصل این جزیره متعلق به کشور یمن است گیاهی به نام درخت خون اژدها وجود دارد که بومی این منطقه است و در هیچ کجای دیگر نمی‌توانید این گیاه را ببینید. در این جزیره درختچه‌های خون اژدها پوشش گیاهی غالب هستند و ظاهر خاص آنها بسیار قابل توجه است.

یمن

کوه تاراناکی – نیوزلند

نیوزلند

کوه «تاراناکی» (Taranaki) که در منطقه‌ای به همین نام واقع شده، در ساحل غربی جزیره شمالی نیوزلند قرار دارد و در واقع یک کوه آتشفشان است که ارتفاعی در حدود ۲۵۱۸ متر دارد. آخرین فعالیت این کوه آتشفشانی در اواسط قرن ۱۹ بوده است.

کوه تاناراکی

 


 

رود لی – چین

چین

رود لی در منطقه «گوانگشی» (Guangxi) رودخانه‌ای طویل است که در میانه تپه‌های کارستی جریان دارد. (کارست پدیده ای است که صخره‌های آهکی دچار انحلال و خوردگی می‌شوند و ظاهری خاص پیدا می‌کنند.) بیشتر اوقات رودخانه پر است از قایق‌های گردشگران ولی اوایل صبح که اغلب مه صبحگاهی هم منظره خاص به رودخانه می‌دهد خلوت‌تر است.

رود لی

سدهای بزرگ مرجانی- استرالیا

استرالیا

بزرگ‌ترین سیستم مرجانی دنیا در نزدیکی سواحل کوئینزلند استرالیا واقع شده است و به نام دیواره بزرگ مرجانی یا سد بزرگ مرجانی شناخته می‌شود و زیستگاه هزاران گونه آبزی از جمله ۶ گونه کمیاب لاک‌پشت‌های دریایی است.

سدمرجانی

سالار دی یونی- بولیوی

بولیوی

«سالار دوییونی» (Salar DEuyuni) بزرگ‌ترین کویر نمک دنیا است که در بولیوی واقع شده است. در طول فصل بی‌بارش سطح آن همانند یک کویر خشک است و سطح آن موجی شکل می‌شود ولی در فصل پربارش به شکل استخری پر از آب در می‌آید که با انعکاس آسمان آبی در سطح آب تصویری شگفت‌انگیز خلق می‌شود. در این زمان بر اثر بارش‌ها حدود ۲/۵ تا ۳ سانتی‌متر آب روی سطح زمین می‌ایستد.

بولیوی

وادی رم- اردن

اردن

دره باستانی وادی روم در جنوب اردن بلندترین کوه‌های این کشور را در خود جای داده است. کوه رم با ارتفاع حدود ۱۷۳۴ متر نیز در این مکان قرار دارد.

اردن

صحرای سیاه- مصر

مصر

میلیون‌ها سال پیش در اثر فعالیت آتشفشانی کوه‌ها در این منطقه و باقی ماندن اثرات گدازه‌های آنها تا به امروز سبب شکل ظاهری خاص این منطقه شده است. این بیابان در فاصله کمی از بزرگراه جنوب غربی قاهره قرار دارد.

صحرای سیاه

خیابان بائوباب‌ها- ماداگاسکار

ماداگاسکار

اگر به دنبال دیدن درختان مشهور و نمادین بائوباب هستین ماداگاسکار بهترین محل برای این هدف است. خیابانی در فاصله Morondava و Beloni Tsibihina در غرب ماداگاسکار به خیابان بائوباب‌ها شناخته می‌شود و یکی از خاص‌ترین مناظر خیابانی را پیش‌روی چشمانتان خواهید داشت.

ماداگاسکار

پریکستولن- نروژ

نروژ

پرتگاه مشهور «پریکستولن» (Preikestolen) با ارتفاعی حدود ۶۰۹ متر بر بلندای آب‌های منطقه Lysefjorden جنوب نروژ یکی از عجیب‌ترین و هیجان انگیزترین جاذبه‌های طبیعت گردی محسوب می‌شود.

نروژ

آبشار ویکتوریا- زامبیا، زیمبابوه

آبشار ویکتوریا

آبشار ویکتوریا در خط مرزی زامبیا و زیمبابوه عریض‌ترین آبشار جهان شناخته می‌شود و محدوده این آبشار دید بسیار خوبی از بالا بر آبشار برای گردشگران دارد.

ویکتوریا

کوه‌های سیمیئن – اتیوپی

اتیوپی

رشته کوه‌های «سیمیئن» (Simien) در شمال اتیوپی با ارتفاعاتی بیش از ۴۰۰۰ متر حیات وحشی کمیاب را در خود جای داده‌اند. این منطقه کوهستانی در حال حاضر به عنوان پارک ملی تحت حفاظت شناخته می‌شود. جانداران کمیابی مثل بابون گلادا را در این منطقه می‌توانید ببینید.

اتیوپی

 رود آمازون

آمازون

رود آمازون طویل‌ترین و پر آب‌ترین رود دنیا است که در مسیر خود هزاران انشعاب دارد که بخشی از آنها به دریا می‌ریزد. حیات وحش و طبیعت اطراف این رود از غنی‌ترین منابع طبیعی دنیا محسوب می‌شوند.

رودآمازون

گذرگاه غول پیکر- ایرلند

ایرلند

گذرگاه غول پیکر (به نام گذرگاه جانیت نیز شناخته می‌شود) در ساحل شمال شرقی ایرلند با داشتن حدود ۴۰,۰۰۰ ستون سنگی به هم پیوسته و از جنس بازالت یکی از شگفت‌انگیزترین مناظر طبیعی به شمار می‌آید. در مورد علت پدید امدن این شکل خاص از ساحل دلایل و افسانه‌های زیادی وجود دارد و هنوز علت مشخصی برای آن پیدا نشده است ولی اکثر کارشناسان فوران‌های اتشفشانی دوران باستان را علت آن می‌دانند.

ایرلند

دره کوپر- مکزیک

مکزیک

دره «کوپر» (Copper) در مکزیک از بزرگ‌ترین دره‌های مکزیک است و حتی از گرند کانیون یا دره بزرگ آمریکا نیز بزرگ‌تر است با این تفاوت که زیپ لاین موجود در این دره هیجان بازدید از آن را چند برابر کرده است.

زیپ لاین