جنگنده‌ی F-35B

 

ساخت هواپیماهای عمود پرواز یکی از دغدغه‌های شرکت هوایی در چند دهه‌ی گذشته است و شماری از کمپانی‌ها نیز موفق به طراحی و توسعه‌ی نمونه‌هایی با قابلیت عمودپروازی شده‌‌اند. نمونه‌‌ای از F-35 نیز دارای چنین قابلیتی است که در ادامه ویدیویی از نشست و برخواست این هواپیما را می‌بینیم.

ساخت هواپیماهای عمود پرواز چالش‌های بی‌شماری را به‌همراه دارد. علاوه بر مسائل مهندسی متعدد برای فائق آمدن بر مشکلات فیزیکی، خطرات موجود در زمان نشستن نیز استفاده از این چنین قابلیتی را بیش از پیش سخت و مشکل می‌کند. کمپانی لاکهید مارتین در کنار توسعه‌ی جنگنده‌ی نسل پنجم خود، F-35، نمونه‌ای از آن را نیز که حرف B را به‌همراه دارد، با قابلیت عمودپروازی توسعه داده است. هرچند پیش از این ویدیوهایی را از پرواز F-35 دیده‌ایم، اما نمونه‌ی F-35B بسیار کم پیدا بوده و از این رو دیدن آن خالی از لطف نیست.

تا امروز تصویری تا این اندازه نزدیک به هواپیما F-35 و مخصوصا F-35B دیده نشده است. در این ویدیو می‌توان به راحتی ساختار کلی این نمونه از جنگنده‌ی مدرن نیروی دریایی ایالات متحده را دید. F-35 جنگنده‌‌ای از خانواده‌ی جنگنده‌های نسل پنجم است که توسط کمپانی لاکهید مارتین تولید می‌شود. این هواپیما تک سرنشین و تک موتور است. نمونه‌ی عمود پرواز جنگنده‌ی F-35 یک سوم از سوخت خود را فدای نشستن در حالت عمودی می‌کند. این نمونه از لحاظ ابعاد و مشخصات کلی تفاوت چندانی با سایر نمونه‌های تولید شده ندارد. در زمان نشستن بصورت عمودی، خروجی موتور جت بصورت عمودی قرار گرفته و کل نیروی خود را به سمت زمین نشانه می‌رود.