با پیشرفت جوامع و افزایش کیفیت بهداشت و درمان روز به روز بالا رفتن شمار افراد مسن در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه هستیم. این آمار رو به رشد موجب شده همیشه نظام سلامت کشورها نسبت به نیاز سالمندان عقب تر باشد و به همین خاطر عده ای تحت عنوان پروژه Teki دست به دامان فناوری شده اند تا بخشی از مشکلات را بر طرف کنند.

این پروژه به بیمارانی درگیر با مشکلات زیاد امکان می دهد بدون فوت وقت از طریق دستگاه کینکت مایکروسافت [متصل به اینترنت] با پزشک خود ارتباط بگیرند. با این روش علاوه بر این که مشکل افراد مسن برای ملاقات با پزشک کم می شود و زمان تلف شده در مطب هم کاهش می یابد.
 
پروژه تِکی توسط شرکت خدمات فناوری Accenture و با همکاری شرکت های دیگری مثل مایکروسافت توسعه داده شده.
مصرف کننده یک دستگاه کینکت قابل اتصال به تلویزیون و اینترنت دریافت می کند و در کنار آن یک ضربان سنج بی سیم، نبض را از طریق انگشت اندازه می گیرد. یک دستگاه تنفس سنج هم برای اندازه گیری سطوح تنفسی استفاده می شود.
از طریق رابط کاربری که روی تلویزیون نمایش داده می شود بیماران می توانند با استفاده از ویدیو کنفرانس، تماس صوتی یا پیام متنی با پزشک خود ارتباط برقرار کنند. همزمان پزشک هم می تواند علائم حیاتی و علائم بیماری ها را بررسی کرده و به سوالات بیمار پاسخ دهد.
در ضمن این رابط کاربری به کاربران امکان می دهد با جسچرهای حرکتی پرسش نامه های مربوط به علائم بیماری را تکمیل کرده و به اجرای تمرینات توان بخشی بپردازند. تک تک تمرینات به صورت انیمیشن به بیماران نشان داده می شود و با فناوری تشخیص سه بعدی کینکت صحت انجام دادن آنها مورد بررسی قرار می گیرد.
طبق برآوردهای انجام شده در دوره آزمایشی این طرح، تِکی با رفع نیاز به ۵۲،۰۰۰ مراجعه حضوری به بیمارستان، بیش از ۵۵ میلیون دلار صرفه جویی کرده است. شما چه استفاده دیگری از کینکت ماکروسافت به ذهن تان می رسد؟

 
با پشتیبانی: آی ویوید
دانلود ویدیو