Porsche 919 Hybrid

 

مسابقات اتومبیل‌رانی 24Hours of Le Mans  به عنوان قدیمی‌ترین رقابت‌ها در این حوزه محسوب می‌شود. سرانجام امروز پورشه‌ی شماره 19 یعنی مدل 919 Hybrid توانست به قهرمانی بلامنازع آئودی در 5 سال اخیر پایان دهد.

این رقابت استقامتی که طی 25 ساعت در کشور فرانسه برگزار می‌شود، در 5 سال گذشته جز آئودی قهرمان دیگری نداشته است، ولی امروز پورشه توانسته در هشتاد و سومین دوره این رقابت‌ها قهرمانی رو از آن خودش کنه. اخرین قهرمانی پورشه به سال 1998 میلادی برمی‌گردد.

پورشه شماره 19 که هدایت آن بر عهده نیکو هاکنبرگ، راننده آلمانی فرمول وان بود توانست زودتر از دیگر رقبای خود خط پایان را پشت سر بگذارد. نیک تندی راننده‌ی بریتانیایی و اِرل بامبر راننده‌ی نیوزلندی نیز در کنار هاکنبرگ قرار داشتند. بعد از پورشه شماره 19، نوبت به پورشه شماره 17 به رانندگی مارک وِبِر از رانندگان فرمول وان و آئودی R18 e-tron Quattro با شماره 7 بود که در مکان‌های دوم و سوم قرار بگیرند.

در تمام طول مسیر مسابقه رقابت تنگاتنگی میان پورشه و آئودی جریان داشت. در این مسابقات پورشه عملکرد بی‌نظیری را از خود به نمایش گذاشت و توانست سریعترین دور را در این دوره پشت سر بگذارند و در خط اول جای بگیرند. هر 3 پورشه جلوتر از رقبا مسابقه را آغاز کردند و بعد از آنها خودروهای آئودی قرار داشتند. سوال اصلی اینجا بود که آیا رانندگان پورشه این توانایی را دارند تا در طول مسیر آئودی را پشت سر بگذارند یا خیر. البته در جریان مسابقه چندین بار جایگاه نفرات پیشتاز و دیگر رقبا تغییر کرد ولی در نهایت آئودی نتوانست به خاطر برخی مشکلات به عنوان پیروز خط پایان را پشت سر بگذارد و حتی از پیست نیز خارج شد.

در پایان آئودی شماره 7 که جایگاه سوم را به خود اختصاص داده بود، با 2 دور تاخیر نسبت به قهرمان مسابقات به خط پایان رسید و از پورشه شماره 17 نیز یک دور عقب بود.